středa 10. dubna 2013

Menšinové stanovisko člena Rady ČT Radka Mezuláníka k hlasování o postupu generálního ředitele ČT Petra Dvořáka ve věci Výroční zprávy RRTV a k obsahu jeho dopisu předsedovi VV PS P Václavu Menclovi


Jsem přesvědčen, že RRTV se ve vztahu k České televizi chovala velmi korektně.

Na začátku roku 2012 zveřejnila RRTV jako jednu ze svých priorit:

Naplňování povinnosti provozovatele vysílání ze zákona dle § 31 odst. 4 zákona o vysílání

Rada hodlá na základě monitoringu vysílání, rešerší programové nabídky veřejnoprávního provozovatele a dotazníkového průzkumu vysledovat, zda ve vysílání veřejné služby nelze odhalit dramaturgické mezery, v jejichž důsledku nejsou uspokojovány potřeby určitých konkrétních diváckých skupin.

O této skutečnosti informovala ČT i Radu ČT, kterou požádala svým dopisem o součinnost a zprostředkování poskytnutí informací o tom, jakým způsobem ČT v roce 2012 naplňuje ve svém vysílání požadavky § 31 odst. 4 zákona 231/2001 Sb., který ukládá povinnost provozovatele ze zákona sestavovat programovou skladbu tak, aby ve svém vysílání poskytoval vyváženou nabídku pro všechny obyvatele se zřetelem na jejich věk, pohlaví, barvu pleti, víru, náboženství, politické či jiné smýšlení, národnostní, etnický nebo sociální původ a příslušnost k menšině.

Bylo pro mne zcela nepochopitelné, když se ČT bránila poskytnout informace bezodkladně, protože jde o významnou součást naplňování veřejné služby provozovatele ze zákona a Česká televize by měla být schopna poskytnout takové informace kdykoli a vyčerpávajícím způsobem. Informace na šesti stranách a navíc o nové metodice s tím nemají mnoho společného.

Od počátku tedy bylo zřejmé, že informace o naplňování priorit RRTV bude součástí její Výroční zprávy a považoval bych za korektní způsob jednání součinnost ČT a jejího managementu s RRTV a poskytnutí všech požadovaných informací a podkladů v této věci.

Obsah dopisu GŘ Petra Dvořáka předsedovi VV PSP pak zcela nepravdivě interpretuje průběh událostí a je pouze neadekvátní hysterickou reakcí na informace obsažené ve Výroční zprávě RRTV, které však vycházejí z podkladů poskytnutých Českou televizí.

Je možné diskutovat se správním orgánem o obsahu analýz, ale není, dle mého, možné reagovat ex post a vyzývat Volební výbor aby „takové PR stanovisko“ zohlednil při projednávání a schvalování Výroční zprávy RRTV.

Žádné komentáře: