středa 20. června 2012


Jednání Rady ČT dne 20. června 2012:


Při minulém zasedání Rady ČT jsem byl GŘ ČT Petrem Dvořákem vyzván, po zmínce, že Radu ne vždy pravdivě informuje, abych uváděl konkrétní fakta.

- Musel bych tedy začít zamlčením jeho angažmá v KSČ a pokračovat rozpočtem ČT na rok 2012, kdy nám tento rozpočet představoval jako vyrovnaný, přestože na straně výdajů je o více než 460 milionů vyšší částka než na straně příjmů. Ani ryba ani rak, ani tele ani vepř.

- Musel bych zmínit prohlášení o 150 milionovém navýšení do původní tvorby, když víme že většina jde na práva sportovních přenosů.

- Jak zůstat klidný, když místo tendence k úsporám nebo investic do modernizace se 300 milionů utápí v provozních nákladech a v Brně se plánuje "očesaná" stavba, která nesplní plánované a očekávané úspory – tedy takový televepřín.

- Pan generální ředitel nám zde sice oznámil, že bývalý statutární zástupce odešel bez problémů na dohodu, ale později se od nového statutárního zástupce dozvídáme, že to bylo všechno jinak a odešel protože musel. Navíc GŘ přizná, že po minulém vedení chybí mnoho smluv a dokladů, ale nevíme zda a jak vlastně k předání funkcí došlo a jestli vůbec.

- Pan GŘ nám zde oznámil vydání RGŘ 55, podle kterého byli jmenováni i manažeři, a ustavení TPS, aby ale později na kolegiu vysvětloval, že to tak přesně míněno nebylo a že to bude jinak, a následně dokonce na veřejném fóru řekl, že neuspěje-li autor u TPS může ještě přijít za Kasalovou, když neuspěje u ní tak může jít za Fridrichem a když neuspěje ani tam, tak může přijít za ním. Je to tedy takový tele – vepř.

- Jak má radní zůstat klidný, když se již dnes projevují důsledky toho, že v programové radě jsou jen amúzičtí lidé, bez patřičného vzdělání a veřejnoprávní zkušenosti? Jak má zůstat klidný, když první starostí nového GŘ je nákladná rekonstrukce kanceláře, kterou již předtím rovněž nákladně rekonstruoval jeho předchůdce, místo starosti o kvalitu programu? Jak může radní zůstat klidný, když se GŘ pouští do nákladných projektů, které mohou dále zhoršovat ekonomickou stabilitu ČT? Když dosavadní programové změny způsobují odliv a nespokojenost diváků?

- Jak můžu zůstat klidný, když renomovaní autoři odkupují od ČT své náměty a scénáře, protože situace v ČT je podle nich nejhorší za poslední roky?

- A vůbec již nemohu zůstat klidný, když se člen Rady jen těžko domáhá informací k zodpovědnému výkonu jeho poslání. Viz informace o nákladech na implementaci nového loga, které je pro mnohé také takovým televepřem za peníze televizních poplatníků. Závěr pro radního je v této situaci jediný: rozpočet, který ukázal mně, zveřejnit nemůže, protože by se mu všichni, kteří tomu trochu rozumí a vědí o co jde, vysmáli, nebo je skutečný rozpočet takový, že by vzbudil pohoršení, nebo ho opravdu nezná, což by bylo nejhorší.

- Musím zmínit i to, že ČT místo pořadů například osvětlujících novou legislativu, jak to vyžaduje veřejná služba, sama nejde příkladem například v oblasti podlimitních zakázek.

A především nevidím tendenci ke zlepšení.

- Celá restrukturalizace byla zahájena s cílem najít úspory v provozních nákladech a zabezpečit bezproblémové fungování ČT do budoucna. V tuto chvíli mám dojem, že se restrukturalizace mění v transformaci celého pojetí veřejné služby médií. Ale do podoby již zmíněného televepře.

- Ukazuje se, že veřejnoprávní nezkušenost nejde jednoduše přetavit v profesionalitu lidí, kteří v ČT vyrostli a mají jasnou a přesnou představu o poslání veřejnoprávní televize.

- Vyzývám tedy pana GŘ aby velmi vážně zvážil své další setrvání ve funkci, protože zatím vidím za jeho působením pouze škody jak v oblasti ekonomické, tak programové i personální.

Žádné komentáře: