čtvrtek 13. prosince 2012


Menšinové stanovisko člena Rady České televize Radka Mezuláníka ze dne 12. 12. 2012

  1. Nesouhlas s odpovědí paní Ljubě Hájkové
  2. Nesouhlas s odpovědí panu Bohuslavu Sobotkovi
  3. Nesouhlas s odpovědí panu Michalu Novému
  4. Nesouhlas s reakcí na dopis RRTV
  5. Nesouhlas s návrhem “standardní” reakce na žádosti o informace podle zák. 106/1999 Sb.


Ad 1.
Stížnost Ljuba Hájková č.j. 340/12
V odpovědi Rady ČT stěžovatelce se píše:
"Informace o tom, že zařízení v provozovně paní Ljuby Hájkové je upravený televizní přijímač, který není schopen přijímat televizní vysílání, byla České televizi předána až v únoru 2011, tj. až 2 roky po podání žaloby.
Od té doby paní Ljuba Hájková korespondovala s AK Kalcso s požadavkem na mimosoudní ukončení případu, v září 2012 obdržela návrh mimosoudního vyrovnání, se kterým zřejmě nesouhlasila, a proto se obrátila na Radu ČT.
Po prostudování a posouzení všech podkladů vydala Česká televize advokátní kanceláři Dr. Kalcsa dne 16. 11. 2012 pokyn na zpětvzetí žaloby na paní Ljubu Hájkovou.
Rada České televize je přesvědčena, že závěr vysvětlení je pro Vás přijatelný."
To znamená, že v provozovně paní Hájkové byl nalezen při kontrole v září 2008 neevidovaný televizní přijímač, u kterého nebylo zkontrolováno na místě, zda je "technicky způsobilý přijímat televizní signál". A na základě takto chabého právního důvodu byla udělena majitelce přirážka, přirážka byla soudně vymáhána a následně v září 2012 obdržela majitelka návrh mimosoudního vyrovnání s ČT, se kterým nesouhlasila, proto ČT vzala žalobu zpět. Kdo uhradí několikaletou právní bitvu stěžovatelky, kdo jí poskytne náhradu za ztracený čas? Opravdu stačí jedna věta předsedy Rady "Rada České televize je přesvědčena, že závěr vysvětlení je pro Vás přijatelný…"?
Dle mého názoru nikoliv. Takového "vysvětlení" není a nemůže být přijatelné. Česká televize, respektive její zaměstnanci (včetně členů Rady) jsou povinni se řídit Kodexem ČT. Ten v Čl. 3, nazvaném "Poplatník televizního poplatku - otevřený vztah" říká:
3.2 Česká televize poskytne každé fyzické nebo právnické osobě na požádání pravdivé informace vážící se k právům a povinnostem platit televizní poplatek.
Česká televize se zjevně dopustila vůči stěžovatelce neprávního jednání. Je spravedlivé, aby stěžovatelku za tuto újmu v přiměřeném rozsahu odškodnila.
Navrhuji proto k tomuto bodu tato zvláštní usnesení:
  • Rada se omlouvá stěžovatelce za neoprávněné vymáhání přirážky k poplatku a doporučuje důrazně generálnímu řediteli, aby v rámci své kompetence rozhodl o přiznání odškodnění stěžovatelky za ušlý čas, administrativní a právní újmu ve výši neoprávněně požadované přirážky (částky 10000 Kč) jako omluvy České televize.
  • Rada doporučuje generálnímu řediteli, aby stejnou částku vymáhal po pracovnících, kteří prováděli v roce 2008 kontrolu nedbale a nezjistili na místě, že se jedná o upravený televizní přijímač, který není schopen přijímat televizní vysílání a tudíž není dle zákona technicky způsobilý k příjmu televizního vysílání a nepravdivě informovali stěžovatelku, že je povinna platit z tohoto přijímače poplatek. Neboť s tím tito pracovníci dopustili porušení bodu 3.2 Kodexu, které je zároveň porušením zákoníku práce.
  • Rada doporučuje generálnímu řediteli, aby provedl školení pracovníků oddělení pro vymáhání televizních poplatků, aby se podobný incident už nemohl opakovat.


Ad 2
Bohuslav Sobotka – předseda České strany sociálně demokratické č.j. 359/12

Odpověď Rady ČT je věcně nesprávná. Není pravda, že Radě je známo jen to, co je uvedeno v dopisu. Radě i veřejnosti je známo daleko víc. Mimo jiné je jí známa (nebo by měla být známa) analýza Josefa Šlerky, která potvrzuje původně zjištění Michala Škopa a jeho kolegů.

Stížnosti plátců televizních poplatků je nutné především analyzovat, poté řešit a vyvozovat z nich důsledky, navrhovat opatření, vydávat doporučení. Rada měla ČT nejdříve požádat o vyjádření a požadované podklady.
Je správné, že generální ředitel podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Ten se pravděpodobně v souladu se závěry předběžného výzkumu Josefa Šlerky, zveřejněného Českou televizí, dopustil 4. října porušení § 257a trestního zákona, konkrétně poškození a zneužití záznamu na nosiči informací v úmyslu zvýhodnit podvodným způsobem hosta vysílání ČT. Telefonní operátoři, jejichž prostřednictvím k podvodnému hlasování nejspíše došlo, jsou povinni policii vydat dle zákona o elektronických komunikacích archivované údaje a policie je schopna ztotožnit operátorem dynamicky přidělené IP adresy s majiteli telefonních účtů.
Oproti tomu se pan Michal Škop nedopustil žádného trestného činu, neboť nebyl naplněn jeden ze znaků: úmysl. Pan Škop pouze názorně demonstroval možnosti, jakými lze napadnout a ovlivnit hlasování, postup zveřejnil a vyvolal tak celospolečenskou debatu. Škopovi je třeba jménem veřejnosti poděkovat, což měla mimo jiné udělat Rada a neudělala.
Rada měla doporučit generálnímu řediteli, aby stejným způsobem prověřil všechna ostatní hlasování v pořadech Hydepark. Což také neučinila a tak nejspíše i trestní oznámení generálního ředitele se týká pouze jednoho pořadu..?
Rada ovšem měla zejména doporučit generálnímu řediteli, aby se Česká televize napříště zdržela jakéhokoliv hlasování diváků o "popularitě" nebo "souhlasu" s názory hostů jakéhokoliv pořadu či na stránkách ČT, neboť nevypovídají o reprezentativních názorech veřejnosti, vedou k bulvarizaci pořadů a jsou techniky oklamatelné různými podvodnými a hackerskými praktikami.
Rada měla doporučit generálnímu řediteli, aby například jedno vydání pořadu Hydepark bylo věnováno právě těmto útokům a vysvětlením odborníků, v čem jsou "hlasování" a "ankety" v médiích či elektronické petice zneužitelné, zavádějící a proč nejsou vyjádřením reprezentativního názoru veřejnosti a tudíž nejsou ani přípustné dle Kodexu ČT. Tím nejlépe ČT naplní oprávněný požadavek předsedy Rady "znemožnit, aby byla veřejnost svévolně uváděna v omyl" a poskytne v tomto případě adekvátní veřejnou službu. Veřejnost má právo na objektivní informace.
Jsem přesvědčen o tom, že požadavek pana Bohuslava Sobotky na zveřejnění všech IP adres internetových útoků na pořad Hydepark a nezávislé prozkoumání je oprávněný. Pan Sobotka má pravdu v tom, že pokud by se tyto informace potvrdily, šlo by o zcela nepřípustné a vážné politické ovlivňování veřejnoprávního média s cílem zneužít ho k nelegální politické propagandě.
Pan Sobotka má pravdu, že nezávislost a objektivita České televize jako média veřejné služby byla touto kauzou vážně narušena a jediný způsob, jak dosáhnout nápravy, je maximální míra transparentnosti při vyšetření této věci a co nejúplnější informování veřejnosti. A kontrola činnosti veřejností je jediný důvod existence této Rady.


Ad 3
Opět věcně nesprávná odpověď. Pan Michal Nový zaslal Radě ČT stížnost na generálního ředitele pro porušení § 16a zákona č. 106/1999 Sb. – neposkytnutí informací ve lhůtě bez vydání rozhodnutí o odmítnutí žádosti.
K tomuto porušení zákona prokazatelně došlo, když ČT reagovala teprve tehdy, když na Radu ČT dorazila stížnost pana Nového.
Dle mého názoru Česká televize je povinna jednat jako povinná osoba dle § 2 odst. 1. zákona 106/1999 Sb. a to ve lhůtě, kterou jí zákon ukládá.
Rada měla na základě stížnosti pana Nového vydat generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi upozornění na porušení zákona, ke kterému došlo ze strany ČT nedodržením zákonné lhůty pro odpověď podle zákona č. 106/1999 Sb.
Rada ČT měla doporučit GŘ Petru Dvořákovi aby věnoval náležitou pozornost všem dalším žádostem podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Rada měla vyjádřit přesvědčení, že Česká televize je povinna informace požadované panem Michalem Novým v plném rozsahu poskytnout a doporučit generálnímu řediteli požadované informace poskytnout zveřejněním dle §4 odst. 2 způsobem umožňujícím dálkový přístup.
V těchto intencích pak měla být formulována odpověď panu Novému.

Ad 4
Odpověď Radě pro rozhlasové a televizní vysílání
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání požádala svým dopisem Radu České televize o součinnost a zprostředkování poskytnutí informací o tom, jakým způsobem ČT v roce 2012 naplňuje ve svém vysílání požadavky § 31 odst. 4 zákona 231/2001 Sb., který ukládá povinnost provozovatele ze zákona sestavovat programovou skladbu tak, aby ve svém vysílání poskytoval vyváženou nabídku pro všechny obyvatele se zřetelem na jejich věk, pohlaví, barvu pleti, víru, náboženství, politické či jiné smýšlení, národnostní, etnický nebo sociální původ a příslušnost k menšině.
Tyto informace totiž Česká televize zcela nepochopitelně odmítla RRTV poskytnout s nesmyslným odvoláním na dohodu Rady ČT a RRTV.
Rada měla vydat upozornění generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi na povinnosti provozovatele vysílání ze zákona vůči správnímu orgánu a vyzvat jej, aby požadované informace neprodleně a v požadovaném termínu RRTV poskytl.
Následně v tomto smyslu informovat RRTV.
Podobně jako RRTV kontroluje dodržování licenčních podmínek u soukromých provozovatelů vysílání, stejně tak má povinnost kontrolovat dodržování zákona u vysílatelů ze zákona, tedy i České televize.
RRTV nežádala žádné metodiky a koncepce, stejně jako nežádala kompletní zprávu za rok 2012, ale pouze sdělení, jakým způsobem Česká televize v roce 2012 naplňuje ve svém vysílání požadavky § 31 odst. 4 zákona č. 231/2011 Sb..
Nic více a nic méně.

Ad5
V materiálech Rady ČT k dalším žádostem o informace týkající se honorářů je návrh pana předsedy na jednotné obecné stanovisko:
Honoráře a jiné odměny spolupracovníků České televize jsou vázány na klausuli, která v písemně uzavřené smlouvě ukládá oběma smluvním stranám mlčenlivost, pokud jde o některé údaje obsažené ve smlouvě, například o údaje o výši honoráře nebo odměny, a to pod výslovně uvedenou sankcí. Rada České televize proto nepovažuje za možné nabádat kteroukoli ze smluvních stran, aby smlouvu porušily. Úpravu této situace může přinést jedině zákon, případně výrok nezávislého soudu.”
Vyslovuji zásadní nesouhlas s touto formulací.
Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v § 8b (Příjemci veřejných prostředků) odst. 3 jasně definuje rozsah základních osobních údajů o osobě, které povinný subjekt poskytl veřejné prostředky: jméno, příjmení, rok narození, obec, kde má příjemce trvalý pobyt, výše, účel a podmínky poskytnutých veřejných prostředků.
Pokud Česká televize uzavírala s příjemci veřejných prostředků smlouvy v rozporu s tímto zákonem, pak jsou tyto smlouvy v tomto ustanovení právně nulitní a neplatné. Smlouva nestojí nad zákonem. 

sobota 24. listopadu 2012

Votum separatum k hlasování Rady ČT dne 21. 11. 2012



Jsem nadále přesvědčen o oprávněnosti stížnosti pana T. Němečka a jeho právu na požadované informace, stejně jako o porušení Kodexu ČT generálním ředitelem Petrem Dvořákem. Rada ČT dala svým hlasováním najevo, že upřednostňuje zájem generálního ředitele utajovat informace před právem veřejnosti na získávání a šíření informací o využívání veřejných prostředků. Pro další podobné případy trvám na svém původním návrhu usnesení.

pondělí 22. října 2012



V reakci na stížnost pana Tomáše Němečka 

na postup generálního ředitele ČT Petra Dvořáka 
nerespektování rozsudku Městského soudu v Praze -
navrhuji zařadit na program jednání Rady ČT následující usnesení:

"Rada vydává písemné upozornění dle § 9 odst. 7 na porušení obecně závazného právního předpisu generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem, neboť generální ředitel svým jednáním, spočívajícím v ignorování pravomocného rozsudku Městského soudu č.j. 343/12,  porušil článek 26.1 Kodexu ČT tím, že svým jednáním zamezil stěžovateli právo šířit a přijímat informace. Tím generální ředitel porušil i respekt k povinnostem instituce dle obecně platných právních předpisů, zejména zákon 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, neboť dle nálezu III. US 672/02 a navazujícího nálezu I. ÚS 260/06, stejně jako rozsudku NSS 5 As 57/2010-79 a odstavce 34, 36 a 38 rozhodnutí NSS 0102 1As 100/2011 ve věci Kasík versus Český rozhlas analogicky je Česká televize veřejnou institucí (resp. veřejným ústavem) hospodařící s veřejnými prostředky  a dle Směrnice Evropské  Komise 80/723/EHS ze dne 25. června 1980 o zprůhlednění finančních vztahů mezi členskými státy a veřejnými podniky a o finanční průhlednosti uvnitř jednotlivých podniků, ve znění směrnice Komise 93/84/EHS a směrnice Komise 2000/52/ES, a navazujícího Sdělení  Evropské Komise o použití pravidel státní podpory na veřejnoprávní vysílání 2001/C 320/04 je veřejným podnikem, jehož veškeré příjmy jsou veřejnou podporou.

Z formulace základního definičního § 2 a § 11 zákona 483/1991 Sb. o České televizi, vyplývá, že Česká televize je oprávněna činit za peníze plátců televizního poplatku pouze činnosti, spočívající v zajištění a provádění veřejné služby.
Podle ustanovení 26.1 Kodexu Česká televize musí vystupovat v soudních sporech a správních řízeních, které vyplynou z její činnosti, tak, aby  v souladu s právním řádem přispívala především k obhajobě svobody projevu a práva šířit a přijímat informace. Česká televize je povinnou osobou k poskytnutí informací dle zák. 106/1999 Sb.

Rada vyzývá generálního ředitele, aby respektoval pravomocný rozsudek   Městského soudu č.j. 343/12, neboť je závazný a je navíc ve veřejném zájmu. Rada vyzývá generálního ředitele, aby rozsudek neprodleně naplnil.

Rada doporučuje generálnímu řediteli zveřejnit hrubou mzdu včetně odměn, bonusů a přiznaných naturálních požitků všech zaměstnanců na 1. a 2. stupni řízení včetně osoby generálního ředitele vždy do 30 dnů za výplatní období, nejpozději však do 30. 6. následujícího roku způsobem umožňujícím dálkový přístup na stránkách České televize. Do 30. 10. 2012 pak Rada doporučuje generálnímu řediteli zveřejnit výše uvedené údaje u výše uvedených osob za rok 2011 a první polovinu roku 2012."

středa 3. října 2012

Blahopřeji a děkuji divákům České televize, že umí rozeznat kvalitu a zachovávají si vysoké nároky na její produkci.
Doporučuji vysílat další díly seriálu Ententýky 
s informační lištou a textem:
"Vážení diváci,
za Vaše peníze jsme vyrobili ukázku
jak nemá vypadat veřejná služba ČT"

Návrhy usnesení

které jsem přednesl na zasedání Rady ČT 26. 9. 2012 v Brně
a které navrhuji k projednání na zasedání Rady ČT 10. 10. 2012

Rada ČT doporučuje GŘ aby zveřejnil na internetových stránkách ČT všechny informace týkající se výběru agentur, které pro pořad OVM Speciál zajišťují předvolební průzkumy, včetně smluv a jejich příloh, detailní a úplné metodiky (včetně způsobu a odpovědnosti za slučování odpovědí respondentů) vedoucí ke zveřejňovaným údajům, s přesným  označením těch míst, která agentury považují za své know-how (obchodní tajemství), které není známo ani pracovníkům ČT a kompletní primární data výzkumů ve formátu SPPS a podrobné komentované výsledky stranických preferencí, a to po jednotlivých krajích.
Rada doporučuje generálnímu řediteli, aby tak učinil ještě před termínem nadcházejících  voleb.

Rada ČT ukládá Dozorčí komisi aby v souladu s § 8 odst 1 písm. c) , zákona o ČT, prověřila zda se Česká televize nevypsáním veřejné soutěže na předvolební průzkumy dle zákona o zadávání veřejných zakázek a uzavřením smluv bez výběrového řízení nedopustila porušení trestního zákona, zvláště v paragrafech Porušení povinnosti při správě cizího majetku (§ 220 a 221), Porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže (§ 248), případně dalších (§ 256, 257).

Navrženo na zasedání Rady ČT dne 26. 9. 2012 v Brně

Radek Mezuláník
Zmatečné hlasování Rady ČT dne 26. 9. 2012

GŘ ČT předložil Radě ČT Návrh na změnu rozpočtu ČT na rok 2012.
K tomuto návrhu jsem v řádném termínu předložil připomínky a žádost o doplnění některých údajů (viz příspěvek ze dne 19. 9.) a k tomuto Návrhu se také vyjádřila Dozorčí komise.

26. 9. na zasedání Rady ČT v Brně se však objevil, bez předchozího projednání v Radě i Dozorčí komisi, návrh na usnesení:

"Rada schvaluje Návrh na změnu Rozpočtu ČT vyplývající z plnění rozpočtu na rok 2012 za 1. pololetí v oblasti nákladů a výnosů, vzniklou převedením 180 externistů do pracovního poměru, a snížení plánovaného objemu investičních výdajů za rok 2012 o 100 milionů Kč na částku 480 mil. Kč."

Snížení objemu investičních výdajů v roce 2012 o 100 milionů nebylo součástí Návrhu GŘ na změnu rozpočtu a nebylo řádně projednáno.
Neplnění plánu investic svědčí pouze o neschopnosti současného managementu - buď plnit vlastní rozpočet, nebo sestavit rozpočet.
--------------------------------

Usnesení č. DK 66/10/12
DK obdržela záměr změny rozpočtu České televize na rok 2012. Podstatou navrhované změny je realokace plánovaných nákladů mezi jednotlivými rozpočtovými kapitolami, kterou nedojde ke změně celkového objemu nákladů a výnosů plánovaných na rok 2012.
První změnou je převedení 180 osob, které do současné doby spolupracovaly s Českou televizí jako externisté do zaměstnaneckého poměru. V roce 2012 si tato změna vyžádá posílení rozpočtové kapitoly Mzdy a zákonné pojištění ke mzdám o 41 mil. Kč. Navýšení bude alikvotně vykryto z kapitol Výrobní úkol (-10 mil. Kč) a Ostatní režijní náklady (-31 mil. Kč), které přímo souvisí s náklady na externisty.
Tato změna vychází z provedené analýzy činnosti fyzických osob externě spolupracujících s Českou televizí, která upozorňuje na možný rozpor s § 2 Zákoníku práce, který definuje závislou práci. Analýze externích spolupracovníků v ČT předcházela konzultace vedoucí PeÚ s ředitelkou pobočky Úřadu práce Hlavního města Prahy a lektorkou pracovního práva, s právníkem Oblastního inspektorátu práce Prahy a Ministerstvem práce a sociálních věcí. Na základě pohovorů bylo identifikováno 178 pozic, které zastávají externisté a jejichž činnosti vykazuje znaky závislé činnosti a lze tuto formu spolupráce považovat za naplňování modelu švarcsystému. U dalších externích pozic bylo zjištěno, že taková činnost (práce) bude pro ČT ekonomicky výhodnější, pokud bude zajištěna konkrétní činností interního zaměstnance (např. režisér událostí). Z těchto důvodů dojde k převedení 180 osob do stavu ČT a tím k navýšení kapitoly Mzdy a zákonné pojištění ke mzdám o + 41 mil. Kč z kapitol Výrobní úkol a Ostatní režijní náklady.
Druhá změna, která souvisí s realokací nákladů, se týká posílení výrobního úkolu v oblasti vlastní výroby – dramatické tvorby o 40 mil. Kč, na které budou použity úspory režijních nákladů (-40 mil. Kč) za 1. pololetí roku 2012. Vzhledem k přesunutí 10 mil. Kč z této kapitoly do kapitoly Mzdy a zákonné pojištění ke mzdám a následnému navýšení kapitoly o 40 mil. Kč z úspor režijních nákladů za 1. pololetí 2012, dojde v konečném důsledku k navýšení rozpočtu vlastní výroby o 30 mil. Kč.

Dozorčí komise na základě předložené informace doporučuje Radě České televize, aby návrh na Úpravu Rozpočtu České televize na rok 2012 schválila.


pátek 21. září 2012


September 21st is Media Ethics Day


And perhaps even:

Code of Practice
The Press Complaints Commission is charged with enforcing the following Code of Practice which was framed by the newspaper and periodical industry and ratified by the Press Complaints Commission in April 1994.
All members of the press have a duty to maintain the highest professional and ethical standards. In doing so, they should have regard to the provisions of this Code of Practice and to safeguarding the public's right to know.
Editors are responsible for the actions of journalists employed by their publications. They should also satisfy themselves as far as possible that material accepted from non-staff members was obtained in accordance with this Code.
While recognizing that this involves a substantial element of self-restraint by editors and journalists, it is designed to be acceptable in the context of a system of self-regulation. The Code applies in the spirit as well as in the letter.
It is the responsibility of editors to co-operate as swiftly as possible in PCC enquiries.
Any publication which is criticised by the PCC under one of the following clauses is duty to print the adjudication which flows in full and with due prominence.
1. Accuracy
i) Newspapers and periodicals should take care not to publish inaccurate, misleading or distorted material.
ii) Whenever it is recognized that a significant inaccuracy, misleading statement or distorted report has been published, it should be corrected promptly and with due prominence.
iii) An apology should be published whenever appropriate.
iv) A newspaper or periodical should always report fairly and accurately the outcome of an action for defamation to which it has been a party.
2. Opportunity to reply
A fair opportunity for reply to inaccuracies should be given to individuals or organizations when reasonably called for.
3. Comment, conjecture and fact
Newspapers, whilst free to be partisan, should distinguish clearly between comment, conjecture and fact.
4. Privacy
Intrusions and enquires into and individual's private life without his or her consent including the use of long-lens photography to take pictures of people on private property without their consent are not generally acceptable and publication can only be justified when in the public interest.
Note: Private property is defined as any private residence, together with its garden and outbuildings, but excluding any adjacent fields of parkland. In addition, hotel bedrooms (but not other areas in a hotel) and those parts of a hospital or nursing home where patients are treated or accommodated.
5. Listening devices
Unless justified by public interest, journalists should not obtain or publish material obtained by using clandestine listening devices or by intercepting private telephone conversations.
6. Hospitals
i) Journalists or photographers making enquires at hospitals or similar institutions should identify themselves to a responsible executive and obtain permission before entering non-public areas.
ii) The restrictions on intruding into privacy are particularly relevant to enquires about individuals in hospitals or similar institutions.
7. Misrepresentation
i) Journalists should not generally obtain or seek to obtain information of pictures through misrepresentation or subterfuge.
ii) Unless in the public interest, documents and photographs should be removed only with the express consent of the owner.
iii) Subterfuge can be justified only in the public interest and only when material cannot be obtained by any other means.
8. Harassment
i) Journalists should neither obtain nor seek to obtain information or pictures through
intimidation or harassment.
ii) Unless their enquires are in the public interest, journalists should not photograph individuals on private property (as defined in the note to Clause 4) without their consent; should not persist in telephoning or questioning individuals after having been asked to desist; should not remain on their property after having been asked to leave and should not follow them.
iii) It is the responsibility if editors to ensure that these requirements are carried out.
9. Payment for articles
Payment or offers of payment for stories, pictures of information, should not be made directly or through agents to witnesses or potential witnesses in current criminal proceedings or to people engaged in crimes or to their associates - which includes family, friends, neighbors and colleagues - except where the material concerned ought to be published in the public interest and the payment is necessary for this to be done.
10. Intrusion into grief or shock
In cases involving personal grief or shock, enquires should be carried out and approaches made with sympathy and discretion.
11. Innocent relatives and friends
Unless it is contrary to the public's right to know, the press should generally avoid identifying relatives or friends of persons convicted or accused of crime.
12. Interviewing or photographing children
i) Journalists should not normally interview or photograph children under the age of 16 on subjects involving the personal welfare of the child, in the absence or without the consent of a parent or other adult who is responsible for the children.
ii) Children should not be approached or photographed while at school without the permission of the school authorities.
13. Children in sex cases
1)The press should not, even where the law does not prohibit it, identify children under the age of 16 who are involved in cases concerning sexual offences, whether as victims,
or as witnesses or defendants.
2) In any press report of a case involving a sexual offence against a child
i) the adult should be identified
ii) the term "incest" where applicable should not be used
iii) the offence should be described as "serious offences against young children" or similar appropriate wording
iv) the child should not be identified 
v) care should be taken that nothing in the report implies the relationship between the accused and the child
14. Victims of crime
The press should not identify victims of sexual assaults or publish material likely to contribute to such identification unless, by law, they are free to do so.
15. Discrimination
i) The press should avoid prejudicial or pejorative reference to a person's race, colour, religion, sex or sexual orientation or to any physical or mental illness or handicap.
ii) It should avoid publishing details of a person's race, colour, religion, sex or sexual orientation, unless these are directly relevant to the story.
16. Financial journalism
i) Even where the law does not prohibit it, journalists should not use for their own profit, financial information they receive in advance of its general publication, nor should they pass such information to others.
ii) They should not write about shares or securities in whose performance they know that they or their close families have a significant financial interest, without disclosing the interest to the editor of financial editor.
iii) The should not buy or sell, either directly or through nominees or agents, shares or securities about which they have written recently or about which they intend to write in the near future.
17. Confidential sources
Journalists have a moral obligation to protect confidential sources of information.
18. The public interest
Clauses 4,5,7,8 and 9 create exceptions which may be covered by invoking the public interest, such as
i) detecting or exposing crime or a serious misdemeanour
ii) protecting public health and safety
iii) preventing the public from being misled by some statement or action of an individual or organization.
In any cases raising issues beyond these three definitions the Press Complaints Commission will require a full explanation by the editor of the publication involved, seeking to demonstrate how the public interest was served.

September 21st is Media Ethics Day


And even such:

Code of Ethics
Preamble
Members of the Society of Professional Journalists believe that public enlightenment is the forerunner of justice and the foundation of democracy. The duty of the journalist is to further those ends by seeking truth and providing a fair and comprehensive account of events and issues. Conscientious journalists from all media and specialties strive to serve the public with thoroughness and honesty. Professional integrity is the cornerstone of a journalist's credibility. Members of the Society share a dedication to ethical behavior and adopt this code to declare the Society's principles and standards of practice.
Seek Truth and Report It
Journalists should be honest, fair and courageous in gathering, reporting and interpreting information.
Journalists should:
— Test the accuracy of information from all sources and exercise care to avoid inadvertent error. Deliberate distortion is never permissible. — Diligently seek out subjects of news stories to give them the opportunity to respond to allegations of wrongdoing. 
— Identify sources whenever feasible. The public is entitled to as much information as possible on sources' reliability. 
— Always question sources’ motives before promising anonymity. Clarify conditions attached to any promise made in exchange for information. Keep promises. 
— Make certain that headlines, news teases and promotional material, photos, video, audio, graphics, sound bites and quotations do not misrepresent. They should not oversimplify or highlight incidents out of context. 
— Never distort the content of news photos or video. Image enhancement for technical clarity is always permissible. Label montages and photo illustrations. 
— Avoid misleading re-enactments or staged news events. If re-enactment is necessary to tell a story, label it. 
— Avoid undercover or other surreptitious methods of gathering information except when traditional open methods will not yield information vital to the public. Use of such methods should be explained as part of the story
 — Never plagiarize. 
— Tell the story of the diversity and magnitude of the human experience boldly, even when it is unpopular to do so. 
— Examine their own cultural values and avoid imposing those values on others. 
— Avoid stereotyping by race, gender, age, religion, ethnicity, geography, sexual orientation, disability, physical appearance or social status.
— Support the open exchange of views, even views they find repugnant. 
— Give voice to the voiceless; official and unofficial sources of information can be equally valid. 
— Distinguish between advocacy and news reporting. Analysis and commentary should be labeled and not misrepresent fact or context. — Distinguish news from advertising and shun hybrids that blur the lines between the two. 
— Recognize a special obligation to ensure that the public's business is conducted in the open and that government records are open to inspection.
Minimize Harm
Ethical journalists treat sources, subjects and colleagues as human beings deserving of respect.
Journalists should:
— Show compassion for those who may be affected adversely by news coverage. Use special sensitivity when dealing with children and inexperienced sources or subjects. 
— Be sensitive when seeking or using interviews or photographs of those affected by tragedy or grief.
— Recognize that gathering and reporting information may cause harm or discomfort. Pursuit of the news is not a license for arrogance. — Recognize that private people have a greater right to control information about themselves than do public officials and others who seek power, influence or attention. Only an overriding public need can justify intrusion into anyone’s privacy.
— Show good taste. Avoid pandering to lurid curiosity. 
— Be cautious about identifying juvenile suspects or victims of sex crimes. 
— Be judicious about naming criminal suspects before the formal filing of charges. 
— Balance a criminal suspect’s fair trial rights with the public’s right to be informed.
Act Independently
Journalists should be free of obligation to any interest other than the public's right to know.
Journalists should:
—Avoid conflicts of interest, real or perceived. 
— Remain free of associations and activities that may compromise integrity or damage credibility. 
— Refuse gifts, favors, fees, free travel and special treatment, and shun secondary employment, political involvement, public office and service in community organizations if they compromise journalistic integrity.
— Disclose unavoidable conflicts.
— Be vigilant and courageous about holding those with power accountable. 
— Deny favored treatment to advertisers and special interests and resist their pressure to influence news coverage. 
— Be wary of sources offering information for favors or money; avoid bidding for news.
Be Accountable
Journalists are accountable to their readers, listeners, viewers and each other. Journalists should:
— Clarify and explain news coverage and invite dialogue with the public over journalistic conduct. 
— Encourage the public to voice grievances against the news media. 
— Admit mistakes and correct them promptly.
— Expose unethical practices of journalists and the news media. 
— Abide by the same high standards to which they hold others.


September 21st is Media Ethics Day


Sometimes it's good to go back to basics:

IFJ Declaration of Principles on the Conduct of Journalists
Adopted by the Second World Congress of the International Federation of Journalists at Bordeaux in April 1954 and amended by the 18th IFJ World Congress in Helsingör in June 1986.
This international Declaration is proclaimed as a standard of professional conduct for journalists engaged in gathering, transmitting, disseminating and commenting on news and information in describing events.
1. Respect for truth and for the right of the public to truth is the first duty of the journalist.
2. In pursuance of this duty, the journalist shall at all times defend the principles of freedom in the honest collection and publication of news, and of the right of fair comment and criticism.
3. The journalist shall report only in accordance with facts of which he/ she knows the origin. The journalist shall not suppress essential information or falsify documents.
4. The journalist shall use only fair methods to obtain news, photographs and documents.
5. The journalist shall do the utmost to rectify any published information which is found to be harmfully inaccurate.
6. The journalist shall observe professional secrecy regarding the source of information obtained in confidence.
7. The journalist shall be aware of the danger of discrimination being furthered by the media, and shall do the utmost to avoid facilitating such discrimination based on, among other things, race, sex, sexual orientation, language, religion, political or other opinions, and national or social origins.
8. The journalist shall regard as grave professional offences the following:
- plagiarism;
- malicious misrepresentation;
- calumny, slander, libel, unfounded accusations;
- the acceptance of a bribe in any form in consideration of either publication or suppression.
9. Journalists worthy of the name shall deem it their duty to observe faithfully the principles stated above. Within the general law of each country the journalist shall recognize in professional matters the jurisdiction of colleagues only, to the exclusion of every kind of interference by governments or others.

středa 19. září 2012


Vyjádření 
Návrhu změn rozpočtu ČT na rok 2012 
ke Zprávě o výsledcích hospodaření za 1. pololetí 2012


GŘ předložil Radě ČT Žádost o změnu schváleného rozpočtu na rok 2012 a současně Zprávu o výsledcích hospodaření za 1. pololetí roku 2012.

V žádosti o změnu rozpočtu žádá o:
  1. navýšení kapitoly osobní náklady (vč. odvodů) o 41 mil. Kč, které má být vykryto z výrobního úkolu (10 mil. Kč) a z ostatních režijních nákladů (31 mil. Kč). Důvodem je převedení 180 externích spolupracovníků ČT do zaměstnaneckého poměru
  2. Posílení výrobního úkolu v oblasti vlastní výroby – dramatické tvorby o 40 mil. Kč na které budou použity úspory režijních nákladů za 1.pololetí.

Velmi kladně lze hodnotit snahu GŘ o řešení letitého problému tzv. externích spolupracovníků, kteří pracují pro ČT de facto jako zaměstnanci, de iure jsou však vedeni jako externí fakturující spolupracovníci. Proti tomuto postupu by nešlo nic namítat, pokud by byl náležitě popsán tak, aby byl kontrolovatelný.

Bohužel v předkládaných materiálech není uvedeno, kolik zaměstnanců má ČT před převedením 180 osob a tudíž nebude možné následně ověřit, zda k navýšení osobních nákladů došlo skutečně pouze převedením externistů do zaměstnaneckého poměru nebo zda tomu tak nebylo a navýšený rozpočet osobních nákladů byl použit na přijetí nových zaměstnanců (neexternistů) nebo k navýšení platů stávajících zaměstnanců.

Je zřejmé, že další bezdůvodné navyšování osobních nákladů je nepřijatelné a bylo by v rozporu jak se schváleným Dlouhodobým plánem rozvoje, tak i s kandidátským projektem GŘ.

Proto žádám tuto informaci doplnit, aby mohla Rada zodpovědně splnit svoji kontrolní funkci.

V případě, že skutečně dojde ke snížení nákladů na nakupované služby od externistů, je alikvotní navýšení osobních nákladů opodstatněné.


Zároveň nám však GŘ předkládá návrh, aby poté, co se sníží výrobní úkol o náklady na externisty ve výrobním úkolu o 10 mil. Kč, aby byl VÚ navýšen o 40 mil. Kč oproti snížení plánu ostatních režijních nákladů. Jinými slovy, ke snížení nákladů na externisty ve výrobním úkolu vůbec nedojde, ba právě naopak.

Je třeba připomenout, že Rada ČT schválila na rok 2012 deficitní rozpočet ve výši 460 mil. Kč (já hlasoval proti; je to první deficitní rozpočet ČT od roku 2004!!!). Nyní předkládá GŘ zprávu o hospodaření v 1. pololetí 2012, ze které vyplývá, že zásadním způsobem nejsou plněny výnosy ČT ( o 156 mil. Kč méně oproti plánu) !!!, že z fondu TV poplatků, tj. z rezervy ČT z minulých let bylo vyčerpáno o 14 mil. Kč více, než předpokládal schválený deficitní rozpočet.

Tak například:
                                                                                                                     mil. Kč
Položka
plán
skut.
odchylka
vysílání sponzorských pořadů
88.252
75.736
-12.516
výnosy z kompenzací
20.050
2.317
-17.737
vysílání reklamy
38.230
31.433
- 6.797
Celkem tyto 3 položky
146.532
109.486
- 37.050


Tuto situaci považuji za alarmující!!

Neplnění plánovaných výnosů by si zasloužilo podrobný rozbor a vyvození odpovědnosti – buď lidí zodpovědných za výnosy nebo lidí zodpovědných za sestavení plánu.

Ve zprávě o hospodaření je nám předkládána tabulka „Plnění finančního plánu za 1. pololetí 2012“, ze které je patrné, že:
  • u položky Spotřebované nákupy je skutečnost oproti plánu nižší o 11,8 mil. Kč
  • u položky Nakupované služby je skutečnost za 1. pololetí oproti plánu nižší o neuvěřitelných 96,5 mil. Kč (!!!) a
  • u položky ostatní daně a poplatky (zejména DPH) je skutečnost za 1.pol. o 29,2 mil. Kč nižší oproti plánu.
Dohromady se jedná jen na těchto položkách o částku 137,5 mil. Kč!!!

Záměrně nepoužívám slovo úspora, poněvadž zmíněná tabulka nezahrnuje údaje o skutečném čerpání nákladů v 1.pololetí rok 2011.

Aby bylo možné odmítnout hypotézu o tom, že plán na rok 2012 byl v těchto položkách záměrně nadhodnocen, žádám GŘ aby tuto tabulku doplnil u každého řádku o údaj o skutečnosti za 1.pololetí roku 2011.

O úsporách je totiž možné hovořit pouze v případě, pokud skutečná výše spotřeby nákladového druhu v 1.pololetí 2011 je nižší než byla spotřeba v 1.pololetí 2011.

V situaci, kdy management neplní plán výnosů, není možné schválit navýšení některých nákladových kapitol z tzv. úspor, jimiž ve skutečnosti nejsou úspory oproti skutečnosti loňského roku, nýbrž pouze nevyčerpané plánované hodnoty, které mohou být ve srovnání s loňským rokem podstatně vyšší.

středa 8. srpna 2012


Menšinové stanovisko k Dlouhodobému plánu rozvoje ČT 2012-2017


Podal jsem připomínky v dobré víře, že se s nimi management vypořádá tak, aby předkládaný plán dlouhodobého rozvoje získal na konkrétnosti a tím i na důvěryhodnosti. Jedná se totiž o jeden ze stěžejních dokumentů, který má rada ze zákona o ČT schvalovat. Z tohoto důvodu by měl být Dlouhodobý plán rozvoje zpracován seriózně a důvěryhodně.

Předložený dlouhodobý plán rozvoje ČT předpokládá v letech 2012, 2013 a 2014 deficitní hospodaření každoročně ve výši každoročně cca. půl miliardy Kč (!!! ), jak vyplývá z tabulky v příloze č.1. Od roku 2016 dál je pak prudká změna trendu spočívající v očekávané „červené nule“, přesněji v ročním deficitu už pouze 100 mil. Kč.

Tato změna trendu není v DP nijak doložena či podrobněji popsána, s výjimkou jediného odstavce na str. 24; zde se uvádí, že výrobní úkol bude snížen o 4%, personální náklady o 14%, a ostatní režijní náklady o více jak 22%. V doplňujícím materiálu je pak uveden průběh snižování objemu osobních nákladů v letech 2013-2017 ročně o 3-5% pracovníků. Není však uvedeno, zda pokles počtu zaměstnanců o 3-5% každý rok bude zároveň znamenat snížení objemu osobních nákladů o tuto částku.

Připočteme-li pak inflaci v průměru 2% každý rok, měly by se podle tohoto plánu snížit objem reálných osobních nákladů v roce 2017 o 24% oproti roku 2012!!! A to při současném rozšíření vysílací plochy o jeden kanál tj. o 25%!!! Pokud by tedy poklesl počet pracovníků pouze o 14%, musela by zbytku zaměstnanců poklesnout v období 2012-2017 reálná průměrná mzda o 10%!!

Tato data by šla prudce proti očekávanému vývoji české ekonomiky. Jak ve své prognóze z května 2012 uvádí ministerstvo financí ČR, v letech 2014 a 2015 je očekáván růst objemu platů a mezd v české ekonomice o 4,7% (2014) resp. 4,4% (2015). A v tomto období by mělo v ČT dojít k poklesu reálných mezd?

BEZ UVEDENÍ JAKÝCHKOLI DALŠÍCH PODROBNOSTÍ ZE STRANY PŘEDKLADATELŮ DPR LZE POUZE KONSTATOVAT, ŽE PŘEDKÁDANÝ DPR JE NEDOLOŽENÝ, PODHODNOCENÝ V OBLASTI NÁKLADŮ V LETECH 2015 - 2017 A PROTO NEVĚROHODNÝ!
Ve svých připomínkách jsem požadoval uvedení jasných hodnot v klíčovém parametru pro ČT – externí náklady na vlastní tvorbu mimo zpravodajství a sport. Bohužel ani tento požadavek nebyl splněn. V doplňkovém materiálu jsou zjevně uvedeny v položce Vlastní tvorba (pod grafem) zahrnuty i náklady redakce zpravodajství. Toto lze považovat za pokus zamlžit skutečnost před radou ČT.

Ve schváleném rozpočtu na rok 2012 jsou externí náklady ČT24 naplánovány ve výši 351 mil. Kč, tzn. že v doplňujícím materiálu v položce „Vlastní tvorba“ ve výši 1.486 mil. Kč je zahrnuto 290 mil. Kč nákladů na výrobu pořadů pro zpravodajství. Z toho plyne, že na původní tvorbu pro ČT1 a ČT2 zbývá méně než 1,2 mld. Kč externích nákladů. A obdobná částka bude muset stzačit v následujích letech pro TŘI KANÁLY – ČT1, ČT2 a ČT3!!!!
A proto pokládá otázku – je toto žádoucí rozvoj ČT v budoucích letech??

Dále je v tabulce uvedeno, že akvizice v roce 2012 představuje 144 mil. Kč, což je při porovnání se schváleným plánem nepřené, neboť ve schváleném plánu na rok 2012 (str. 12) je pro převzaté pořady uvedena částka 185 mil. Kč.

TO JE DALŠÍ DŮVOD, PROČ POVAŽUJI PŘEDLOŽENÝ PLÁN ZA NEDŮVĚRYHODNĚ ZPRACOVANÝ.

Stále chybí konkrétní komparace k "dětskému kanálu". Namísto toho jsou vyjmenovány všemožné materiály z knihovny. Přestože v Evropě existuje celá řada dlouhodobě koncipovaných výzkumů, srovnání tradičních západoevropských zemí a zemí postkomunistických - s odlišnou životní úrovní, standardy rozhledu v kulturní oblasti, specifická podoba programů, které přibližují dětskému divákovi vnímání a chápání umělecké tvorby, hodnotové orientace dětí a mládeže ve vazbě na edukační programy a jejich formální řešení atd. - nic takového nebylo provedeno.

Závěr chci konstatovat, že KROMĚ PODHODNOCENÍ NÁKLADŮ považuji DPR za chybný v tom, že:
  • v období očekávaného poklesu diváckého zájmu o ČT (viz informace z doplňkového materiálu, že se sledovanost mohla pohybovat mezi 27% - 32% (loni se ještě pohybovala pohodlně nad 30%),
  • v období očekávaného schodkového hospodaření ČT
  • v období nutnosti hledání intenzivních forem rozvoje a nikoli extenzivních
přichází management ČT s myšlenkou rozšířit vysílací plochu ČT o 25%, aniž by proto doložil náležité finanční krytí. Navíc tento nákladný záměr (otevřít nový kanál) bude dle vlastního vyjádření managementu ČT v předloženém materiálu k dětskému kanálu, několik let vysílán ve vysílacím provizoriu (str. 12 – poslední věta materiálu pro radu ČT ze dne 30.6.2012).

ČT by se měla zaměřit na zkvalitnění podoby stávajících čtyř kanálů. V budoucnosti se tenčící prostředky by měla investovat především do vlastní tvorby na čtyřech kanálech a nikoli do nákupu převzatých pořadů a do nákladů za přenos signálu pátého kanálu.

Radek Mezuláník